......Jen klid, nerozčiluj se, nenadávej a říkej si pomalu, je blbej, je blbej, je blbej .......

Kiwi

29. dubna 2006 v 22:53 | Radushka a Lucka

Kiwi - dost divnej název, ale o to lepší mňamka

Kiwi je jedlé ovoce cultivar skupiny dřevěné révy Actinidia deliciosa a kříženci mezi tímto a jiný druh v rodu Actinidia.
To je prodáváno celosvětově jako kiwi ale je více obyčejně nazvaný kiwi v severu a jižní Americe a v Evropě. Nejvíce obyčejné cultivars kiwi jsou oválné, a o velikosti velkého slepičího vejce (5-8 cm dlouhý a 4.5-5.5 průměr cm). To má vlasatou, jednotvárnou zelenou-hnědá kůže že většina lidí se oddělí před spotřebou. Maso je jasně zelené nebo zlaté s řadami malý, černá, jedlá semena. Struktura ovoce je měkká a příchuť je někdy popisována jako směs jahody, banán a ananas.
Ovoce dostane jeho jméno z marketingové strategie, jmenovat to po kiwi, národní pták Nového Zélandu, kde ovoce bylo nejprve obchodně popularizované v roce 1959 ovocem Nového Zélandu-a-zeleninová vývozní společnost soustružníci a pěstitelé; předtím to bylo znáno jak Angrešt Číňana, ale kvůli studené válce, Číňan popiska vypadala nevhodná pro popularizaci ovoce v západních zemích. Pěstitelé postupně přijal jméno a v roce 1974 kiwi se stalo oficiálním obchodním jménem.
V severní Americe, jižní Americe a Evropě, "ovocná" část jména je obvykle upuštěna a většina lidí sdruží "kiwi" s ovocem poněkud než pták. Toto použití může způsobit nějaký menší zmatek a inklinuje trápit nebo urážet mnoho nový Zealanders. Minimalizovat zmatek ohledně čeho "kiwi" je - pták, ovoce nebo nový Zealander - nejvíce kiwi Nového Zélandu je nyní prodáváno pod značkou-jmenovat popisku Zespri který je trademarked společností marketingu bydlící na Novém Zélandě, ZESPRI mezinárodní.

Historiografie

Actinidia deliciosa je domorodec k jižní Číně. Jiný druh Actinidia být také nalezený v Číně a trasovat východ do Japonska a sever do southeastern Sibiř. Kultivace se rozšířila z Číny v brzy 20. století, když semena byla představena k Novému Zélandu Isabel Fraserová, ředitel Wanganui dívek je vysoká škola, kdo navštívil školy mise v Číně. Semena byla zasazena v 1906 Wanganui nurseryman, Alexander Allison, s révama nejprve rodit v 1910. Lidi, kteří ochutnali ovoce pak si mysleli, že to mělo angreštovou příchuť a začínalo volat to Angrešt Číňana, ale být z actinidia rodiny to není příbuzné Grossulariaceae (angreštová) rodina.
Známé cultivar Actinidia deliciosa ' Hayward ' byl vyvinut Haywardem Wrightem v Avondale, Nový Zéland asi 1924. To bylo zpočátku pěstováno v zahradách domácího, ale komerční setba začala ve čtyřicátých létech. Itálie je nyní vedoucí producent kiwi na světě, následovaný Novým Zélandem, Chile, Francie, Řecko, Japonsko a Spojené státy. Kiwi je ještě produkováno v jeho Číně místa narození, ale Čína nikdy dělala to na vrchol 10 seznamu kiwi produkovat země. V Číně, to je pěstováno hlavně v hornaté oblasti proti proudu od Yangtze řeky. To je také pěstováno v ostatních oblastech Číny, včetně Sichuan.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.